Radni interpelowali

planty2Interpelacje, które radni zgłosili podczas sesji Rady Miasta Krakowa 9 września.

Krzysztof Durek – radny interpelował w sprawie sposobu sprzątania miasta, a dokładniej firm, które do sprzątania alejek parkowych oraz chodników używają tzw. dmuchaw.
– Prosiliśmy pana prezydenta na posiedzeniu Komisji Ekologii, aby zaprzestano korzystania z dmuchaw podczas sprzątania chodników w mieście. Nie chodzi tylko o kurz uliczny, który się unosi i wnika do naszych płuc, ale w parkach mnóstwo jest odchodów zwierzęcych, bakterii, które także wdychamy. Stanowi to szczególne zagrożenie dla osób starszych i dzieci – interpelował radny.

Wojciech Krzysztonek – radny zgłosił prezydentowi potrzebę kontroli placu zabaw w Parku Lotników Polskich. – Stan wielu urządzeń budzi obawy rodziców, dlatego bardzo proszę o kontrolę tego obiektu oraz remont – wnioskował radny.

Józef Jałocha – radny zgłosił interpelację w imieniu mieszkańców dzielnicy Swoszowice. Według nich sytuacja tej dzielnicy jest bardzo zła. – Część mieszkańców, szczególnie z osiedli na południe od autostrady chce ustalenia nowych granic dzielnicy. Wielu mieszkańców zgłasza również, że zostali poszkodowani podczas ostatnich wyborów, gdyż granice obwodów były źle wyznaczone. Stąd moje pytanie, czy jest możliwość i jakie warunki muszą zaistnieć, aby dzielnica mogła mieć nowe granice? I czy jest możliwe odłączenie się niektórych osiedli od Krakowa? – pytała Józef Jałocha. Radny interpelował także w sprawie przycinki drzew, które zasłaniają lampy uliczne.

Marta Patena – radną zainteresowała sprawa Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1, przy którym została wybudowana bez odpowiednich zezwoleń Gminy Miejskiej Kraków, stacja bazowa telefonii komórkowej. – Do tej szkoły uczęszczają zarówno dzieci niepełnosprawne, jak i chore na nowotwory oraz inne choroby, którym bliskość tego typu urządzeń niezwykle szkodzi. Dyrekcja szkoły zwróciła się do właściciela budynku oraz właścicieli urządzeń telekomunikacyjnych z prośbą o usunięcie tego typu nadajników, z uwagi na specyfikę szkoły. Jednak otrzymali odmowną odpowiedź. Bardzo proszę o interwencję prezydenta w tej sprawie – powiedziała Marta Patena.

Edward Porębski – radny interpelował w sprawie wymiany zegara znajdującego się na Placu Centralnym. – Nowa Huta coraz częściej jest jednym z punktów na turystycznej mapie Krakowa, a Plac Centralny jest jej największą wizytówką, dlatego każdemu z nas powinno zależeć na jak najlepszym jego wyglądzie. Dlatego bardzo proszę o wymianę starego i niesprawnego zegara – interpelował radny Porębski.

Aleksander Miszalski – radny interpelował w kilku sprawach. Oto niektóre z wygłoszonych przez niego wniosków. Pierwszą ze spraw, którą poruszył radny był system sprzątania ulic i chodników. – Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwe aby w Krakowie, tak jak w Pradze, stworzyć czasowy system oczyszczania miasta. Chodzi o to, aby były wyznaczone w harmonogramie dni, w których samochody nie miałyby możliwości wjazdu lub zaparkowania na konkretnych ulicach miasta, tak by można było wjechać tam ze sprzętem myjącym. Wiemy jak ważne jest mycie ulic i chodników, ale jest to nierealne, gdy stoją tam samochody – mówił radny.

Ponadto radnego interesowała sprawa fabryki Miraculum na Zabłociu. – Jest wiele sprzecznych informacji dotyczących tego obiektu. Chciałbym się dowiedzieć, czy obiekt ten jest chroniony? Czy istnieje możliwość wyburzenia go i stworzenie w tym miejscu apartamentowca, bo takie informacje pojawiają się w mediach? – pytał radny.

Radny interpelował także w sprawie ruchu na ulicach Szpitalnej i Świętego Ducha. – Dowiedziałem się, że przez okoliczne remonty są bardzo duże utrudnienia na tych ulicach. Samochody parkują na chodnikach, nieraz spychając z nich przechodniów. Są także problemy z przejazdem przez te ulice. Bardzo proszę odpowiednie służby o zainteresowanie się tym tematem i interwencję – mówił Aleksander Miszalski.

Mirosław Gilarski – radny interpelował do prezydenta w sprawie zmian kwot przeznaczonych na zadania budżetu obywatelskiego 2015. – Według moich informacji prezydent ograniczył kwotę tegorocznego budżetu z 10 mln do 3 mln, oznacza to, że tylko 30% z projektów zostanie wykonanych. Ponadto wiele z zadań ubiegłorocznych jeszcze nie doczekało się realizacji – powiedział radny.

Barbara Nowak – radna interpelowała w sprawie likwidacji podjazdu dla osób niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 29. – Chciałabym wiedzieć, czym była motywowana taka decyzja? – pytała radna. Ponadto Barbara Nowak prosiła prezydenta o informację na temat sposobu naliczania opłat za zużycie wody na terenie osiedla Szkolnego. Gdyż według informacji mieszkańców, były one źle naliczane. (KMM)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s